Lookout דזשאַל ý גיאַנט בערג

11

Free אראפקאפיע בילד פֿאַר פריי נוצן.

האָב איך דיר געהאָלפֿן? שענקען מיר פֿאַר קאַווע.

אראפקאפיע בילד

Žalý (německy Heidelberg) je hora ležící v poslední rozsoše Žalského hřbetu ve střední části Krkonoš asi 1,5 km východně od Benecka. Hora se nachází na území Krkonošského národního parku.

V roce 1836 byla na vrcholu Předního Žalého vybudována hrabětem Janem Nepomukem Františkem Harrachem dřevěná rozhledna. Ta byla v roce 1889 nahrazena montovanou železnou vyhlídkovou věží s výškou 15 metrů a v roce 1890 doplněna dřevěnou vyhlídkovou restaurací. V této době se Žalý stal vyhledávaným cílem turistických výprav z blízkého Benecka i vzdálenějších míst. V roce 1892 byla ocelová konstrukce nahrazena dnešní kamennou věží o výšce 18 metrů, vybudovanou s ohledem na očekávaný vzrůst okolních smrků, přesto ale bylo nutno pro zachování výhledu provést v šedesátých letech částečné odlesnění vrcholové partie. Jde o jedinou kamennou rozhlednu v Krkonoších.

פון די לוקאַ טורעם איר קענען אַרויסלאָזן די גאנצע פּאַנאָראַמאַ פון די גיאַנט בערג, טייל פון די דזשיזעראַ בערג און די אָרליקאַט בערג, די פוטכילז און טייל פון די באָהעמיאַן גן עדן.

ייַנטיילונג
ביטע וואַרטן ...

שרייב אַ באַמערקונג

וואַזע עמאַילאָווá אַדרעס נעבודע זוועřעדזשנěנאַ. וויžאַדאָוואַנé ינפאָרמאַסע דזשסאָו אָזנאַčעני *